logotype
image1 image2 image3 image3
Trocha historie

Psal se rok 1989, byl podzim a 2 kytaristé společně s 1 textařem položili základní kámen legendární kapely tuřanského undergroundu, tehdy pracovně nazvané... POSLEDNÍ VALČÍK.

Tito mladí nadaní chlapci se jmenovali Jiří Jelínek (elektrická kytara), Honza Kratochvil (akustická kytara, zpěv), Pavel Srnec (avantgardní texty).

Během krátké doby se soubor rozrostl o nadějného violoncelistu (Strom) a důrazného bubeníka (Franc). Po získání první regulérní zkušebny v garáži nastalo pilné cvičení hudebníků a vybrušování ostrého pera textaře. Výsledkem snažení byl v roce 1990 první koncert kapely v legendárním brněnském Semilasse.

Po překvapivém úspěchu (tleskalo 30 lidí, které Honza rozehříval veselými výkřiky typu: "my nejsme žádný metal"), se kapela rozhodla rozšířit své řady - přišel zarputilý baskytarista Olda, miláček dívčího publika Ivan se svým saxofonem, zpěvačka s výrazným hlasem i postavou Sally a nastaly i další změny. Po přesunutí zkušebny do tuřanské sokolovny pod obraz Tyrše třímajícího šavli bylo rozhodnuto o radikální změně názvu kapely: už žádný změkčilý valčík, nýbrž hrdá TYRŠOVA SPOLEČNOST (ovšem necvičících - tedy v trenýrkách). Po několika koncertech pod novým názvem se kapela stala velmi populární zejména pro rádotančící publikum.

Samozřejmě probíhaly i výměny v řadách hudebníků, zpěvaček, go-go tanečnic atd. Vždy pro dobro kapely. Popis těchto změn si přečtěte v kapitole Členové.

Skupina bohužel ukončila svoji činnost v roce 1993, nikoliv kvůli čestnému úmrtí většiny členů kapely (po příkladu Jima Morrisona, Janis Joplin atd.), ale kvůli naprostému pracovnímu vytížení členů kapely v rámci soukromých podnikatelských aktivit (tohle naštěstí přežili všichni).

Nyní se píše rok 2012 a kapela zásluhou Honzy Kratochvila opět ožila. Noví členové jsou mladí, dynamičtí, sympatičtí - hoši i dívky. Honza je se svým typicky nakrčeným nosem přivedl ke starým legendárním skladbám Tyršovky a už jsou na světě i nové velmi vydařené kousky. Proběhly 2 koncerty, nahrávání demosnímku ve studiu... Jak říká klasik: král zemřel, ať žije král!! Tak tedy Tyršova společnost zemřela, ať žije TYRŠOVA SPOLEČNOST 2012.

Pavel Srnec (2012)